سخن روز /
پرسش های متداول

سوالات متداول

1- در چه صورت و شرایطی هیئت سرپرستی برای یک نظام صنفی شهرستان انتخاب می شود؟

- از دست دادن شرایط عضویت اعضای هیأت مدیره در نظام صنفی کشاورزی بویژه مفاد مندرج در بندهای 3 و 4 ماده 8 و همچنین ماده 28 اساسنامه نظام صنفی کشاورزی شهرستان

- عزل دسته جمعی هیأت مدیره توسط مجمع عمومی فوق العاده طبق مفاد مندرج در بند 3 ماده 20 اساسنامه نظام صنفی شهرستان

- عدم انجام وظایف و مأموریت های محوله به هیأت مدیره موضوع مواد 25 و 26 و 27 و 29 و30 اساسنامه نظام صنفی شهرستان بویژه عدم برگزاری بموقع مجمع عمومی و انتخاب اعضای هیأت مدیره

- غیبت غیر موجه هریک از اعضای هیأت مدیره در جلسات هیأت مدیره سه جلسه متوالی و یا 5 جلسه متناوب موضوع ماده 28 اساسنامه نظام صنفی شهرستان

- کمتر از نصاب قانونی تعداد اعضای هیأت مدیره

2- نحوه بهره مندی کارگاه های کشاورزی از قانون معافیت از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما به میزان 5 نفر کارگر چگونه است؟

- در اجرای قانون معافیت از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما تا میزان 5 نفر کارگر مصوب 16/12/61 مجلس شورای اسلامی و اصلاحات بعدی ان ، بخشنامه 5 مشترک فنی و درآمد، دستور اداری شماره 8337/91/5020 مورخ 07/09/91 و مکاتبات قبلی مبنی بر اجرای دقیق قوانین و مقررات  اعلام میدارد: کلیه شرکت ها و اتحادیه های تعاونی روستایی و کشاورزی که جنبه تولیدی فنی و صنعتی داشته باشند در صورت احراز شرایط بخشنامه 5 مشترک فنی و درآمد می توانند با رعایت قانون مذکور ، از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی تا میزان 5 نفر کارگر برخوردار شوند.لازم به ذکر است پروانه های صنفی صادره از سوی نظام صنفی کشاورزی و انجمن های نظام صنفی مربوطه نیز به عنوان یکی از مدارک شناخت کارفرمایی محسوب می گردند. ضمناً رعایت مفاد بخشنامه 5 مشترک فنی و درآمد الزامی بوده و کارفرمایان مربوطه می توانند با رعایت تبصره 5 ماده 4 قانون تأمین اجتماعی مصوب 8/4/78 مجمع تشخیص مصلحت نظام موضوع بخشنامه 9 مشترک فنی و درآمد نسبت به بیمه پردازی خود با نرخ کامل حق بیمه اقدام نمایند.

3- حداقل مدارک تحصیلی برای اعضای هیأت مدیره و بازرس نظام صنفی کشاورزی چیست؟

بر اساس بند 5 ماده 7 دستورالعمل اجرایی ماده 3 فصل دوم آئین نامه اجرایی نظام صنفی کشاورزی با موضوع نحوه تشکیل نظام صنفی کشاورزی بخش شهرستان ، داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم متوسطه (نظام قدیم و جدید ) یکی از شرایط عضویت در هیأت مؤسس نظام صنفی کشاورزی است.از انجایی که همانند بند 7 ماده 2 مکرر قانون نظام صنفی کشور، شرایط لحاظ شده برای هیأت مؤسس ، برای هیئت مدیره و بازرس نیز مرتبط است. بنابراین بندهای یاد شده در مورد اعضای هیأت مدیره و بازرس نیز صادق می باشد و داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم متوسطه یکی از شرایط عضویت برای هیأت مدیره و بازرس نظام صنفی کشاورزی است. 

4- چرا وجوه تعدیل مواد سوختی شرکت ها به حساب اتحادیه استان واریز می گردد؟

علی رغم مکاتبات قبلی بنظر می رسد حق با شرکت ها بوده چرا که اتحادیه تعاونی های استان هیچ نقشی در فرایند تجهیز ، نگهدای و رفع مشکلات مبتلا به فروشندگی ها و نیز پاسخ دهی به مشکلات مطروحه از سوی شرکت فراورده های نفتی نداشته و لذا با عنایت به هزینه های بالای نگهداری فروشندگی ورعایت استانداردهای ابلاغی شرکت نفت و نیز مبلغ اندک تعدیل ها و بلوکه شدن مبلغ نزد اتحادیه استان بهتر است مبالغ مستقیماً به حساب شرکت واریز گردد.

5- چرا کارمزد خرید گندم دیر هنگام و بعضاً با تأخیر غیرقابل قبول به حساب شرکت ها واریز می گردد؟

 اتحادیه استان بعد از اعمال حساب و اخذ مبالغ، روند پرداخت را انجام می دهد.

6- سرنوشت شرکت ها و سهامداران شرکت های راکد؟

پیشنهاد مدیر محترم سازمان استان بر ادغام یا انحلال شرکت ها می باشد که با عنایت به ماده 73 اساسنامه می بایست در مجمع عمومی فوق العاده هر شرکت مطرح و در صورت قبول اعضاء،  ادغام و نسخه ای به اداره ارسال گردد.که در استان با مقاومت شرکت ها روبرو گردیدیم .نظر مدیر محترم ادغام شرکتهای دهستانها بود که عملاً انجام نگرفته است. طبق ماده 83 اساسنامه در صورتی که مجمع فوق العاده شرکت رأی به انحلال شرکت بدهد می بایست هیئت تصفیه تشکیل و به سازمان معرفی گردد تا پیگیر مطالبات و تعهدات شرکت باشند.

7- در خصوص پرداخت وام های تعاون؟

با عنایت به اینکه در زمان تأسیس شرکت ها و چند دهه بعد از آن شرکتها اقدام به پرداخت وام های تعاون نمودند و در 10 سال اخیر با توجه به عدم تخصیص بودجه خاصی امکانپذیر نبوده است هم مطالبات به مشکل برخورده است و هم عدم پرداخت وام موجب نارضایتی اعضاء گردیده است.

8- واگذاری دارائیهای شرکت؟

در اکثرمناطق و گروههای شرکتها در صورت تصویب مجمع و تبدیل به احسنت نمودن دارائیهای شرکت، سازمان مجوز صادر نموده ولی مشاهده می گردد که اعضاء گروه مقاومت نموده و با این موضوع که دارائی مربوط به گروه بوده و شرکت حق واگذاری ندارند ، روبرو میگردیم.

9- سهام شرکت ها در اتحادیه چگونه وصول می گردد؟

در صورت مصوب مجمع و اعلام به سازمان و اتحادیه ، اتحادیه یک سال فرصت دارد که نسبت به پرداخت ارزش سهام اقدام نماید.

10- در مورد آینده واحد های اعتباری و بالطبع آینده شرکت های دارای واحد های اعتباری؟

می بایست کلیه بخشنامه ها و دستورالعمل های ابلاغ شده به شرکت ها اجرا شود و آخرین خط مشی ابلاغ شده از جانب مدیر محترم سازمان دارای اولویت می باشد و الزام اجرایی دارد. به طور مستمر با شرکت ها در ارتباط هستیم و از سنوات گذشته در جلسات و همنشینی ها به مسئولان شرکت ها اخطار داده ایم که موازی با فعالیت های اعتباری ( در چارچوب قوانین) به شناسایی درآمدهای دیگر اقدام نمایند. ولی همواره تاکید بر این بوده است که بخشنامه ها و دستورالعمل های ابلاغ شده از مقام عالی سازمان و مدیر محترم سازمان استان باید بدون کم و  کسر رعایت شود.
 
تاریخ به روز رسانی:
2019/12/30
تعداد بازدید:
2078
Powered by DorsaPortal